Ako vybrať obliečky
Spánok je neodmysliteľnou súčasťou našich životov, a preto by sme mali robiť všetko pre to, aby bol čo najkvalitnejší. Kvalita nášho spánku sa odvíja od výberu postele, matraca, vankúšov, diek, obrazu na stenu a ďalších komponentov, ktoré môžete vo svojej ložnici nájsť. Občas ale ľudia zabúdajú na posteľné obliečky a práve na tie sa dnes spoločne pozrieme.
Výber podľa materiálu
Materiálov, z ktorých sa obliečky vyrábajú je nepreberné množstvo a človek sa v tom ľahko stratí. Pripravili sme si pre vás článok, vďaka ktorému sa budete v látkach na obliečky orientovať ako profesionál.
Flanelové obliečky
Flanelové obliečky sú spravidla vyrobené zo 100% bavlny, tkané v hustom počte nití v keprovej väzbe. Vyznačujú sa mimoriadnou hebkosťou a vysokou hrejivosťou.
Materiál je priedušný a dobre absorbuje vlhkosť. Vďaka náročnej technike tkania je látka použitá na výrobu flanelu kvalitnejšia a zaisťuje dlhšiu životnosť vlákna. Výsledný vlasový efekt vzniknutý počesaním vlákien dáva povrchu až zamatovú hebkosť a čistá povrchová štruktúra zachytáva precízny detail tlačených vzorov.
Pri praní flanelových obliečok je dobré vedieť, že najvyššia teplota, pri ktorej je vhodné tento materiál prať, je 40 °C, inak riskujete zmenu farby a zničenie štruktúry vlákna. Vysoké teploty pri praní aj sušení flanelu neprospievajú.
Flanelové obliečky odporúčame žehliť z rubovej strany. Žehličku nastavte na program bavlna alebo ľan. Tento program zodpovedá teplote do 200 °C.
Bavlnené obliečky
Bavlna je jemná biela substancia pozostávajúca z vlákien získavaných zo semien rastlín bavlníkov.
V obliečkach zo 100% bavlny sa budete cítiť dobre v každom ročnom období. Nikdy vám v nich nebude horúco ani zima, a navyše sú veľmi príjemné na dotyk.
Bavlneným obliečkam, rovnako ako flanelovým, nesvedčia vysoké teploty prania. Odporúčaná teplota je 40 °C a maximálna 60 °C. Pokiaľ nie sú obliečky príliš znečistené, perte ich na 40 °C.
V prípade každej obliečky z bavlny použite na žehličke nastavenie bavlna alebo ľan. Teplota v tomto prípade je do 200 °C.
Obliečky z polybavlny
Polybavlna je názov pre zmesovú tkaninu s 35% podielom bavlny a 65% podielom polyesteru. Obliečky z polybavlny sú ľahšie, jemnejšie a tiež priedušnejšie ako čistá bavlna. Vďaka tomu obliečky získavajú obľúbené a vysoko cenené vlastnosti: veľmi rýchlo schnú, minimálne sa krčia a nemusia sa takmer žehliť.
Pri praní polybavlny obliečky je dobré vedieť, že najvyššia teplota, pri ktorej je vhodné tento materiál prať, je 40 ° C, inak riskujete zmenu farby a zničenie štruktúry vlákna. Vysoké teploty aj pri sušení polybavlne neprospievajú.
Obliečky z mikrovlákna
Mikrovlákno je textilný materiál označujúci veľmi jemné umelé alebo prírodné vlákno. Oproti bežným chemickým vláknam sa ako východisková surovina používajú polyméry so zlepšenou homogenitou.
Mikrovlákno sa perie na teplotu 40 °C v programe „vlna“ alebo v podobnom. Ide o polyesterové veľmi jemné vlákno, preto je nevhodné používať naň bežnú aviváž. Používajte iba špeciálnu aviváž na mikrovlákno alebo priamo prací prostriedok na výrobky zo športových tkanín.
Mikrovlákno je možné sušiť v sušičke aj na vonkajšej šnúre. Vo všeobecnosti sa neodporúča mikrovlákno žehliť a ani to nebýva potrebné, obzvlášť pri materiáloch s vlasom. Vyprané obliečky z mikrovlákna čo najlepšie zarovnajte už na šnúre a po usušení uložte priamo do bielizníka.
Obliečky z mikroflanelu
Mikroflanel je tvorený hustými krátkymi chĺpkami, ktoré sú veľmi jemné a príjemné na dotyk. Hustota týchto chĺpkov dáva tušiť aj hrejivé vlastnosti mikroflanelu. Tento materiál pri prvom dotyku nechladí, takže zahriať sa pod ním vám nebude trvať veľmi dlho.
Polyesterový mikroplyš a mikroflanel perieme maximálne na 40 °C. Aj pri tomto materiáli je potrebné používať špeciálnu aviváž, aby si zachoval svoje vlastnosti. Sušíme na miernom programe v sušičke, lepšie však urovnaný klasicky na šnúre na bielizeň.
Krepové obliečky
Krep je tkanina s vlnitým, zrnitým, matným povrchom. Krepové výrobky sú porézne, ľahko sa riasia a spravidla sa nekrčia.
Krep znesie bez problémov pranie pri teplote 60 °C, ale pokiaľ to nie je nutné, tak nižšie stupne prania sú na obliečky šetrnejšie. Dochádza k menšiemu opotrebovaniu obliečok. Inak krepové obliečky nevyžadujú žiadnu zvláštnu údržbu zahŕňajúcu napríklad žehlenie.
Saténové obliečky
Satén je tkanina v atlasovej väzbe s vysokým leskom na lícnej strane, kde prevažujú osnovné nite. Tkaniny sa vyrábajú prevažne z priadzí z nekonečných vlákien (prírodný hodváb, viskóza, polyester, polyamid) s použitím na večerné šaty, podšívkovinu, obliečky, vankúše a ďalšie.
Najšetrnejším spôsobom prania bavlneného saténu je program „jemná bielizeň“ na 20 °C, ale nezbavíte sa tým mastnoty a biologických nečistôt. Preto sa odporúča pranie na 40 ° C kvalitným prostriedkom na jemnú bielizeň a, samozrejme, obrátené naopak. Cíchy je vhodné prať zvlášť a rovnaku aj plachtu.
Jersey obliečky
Textilná látka Jersey patrí k najviac hebkým látkam vyrobených z bavlny. Hlavnou prednosťou tohto materiálu je priedušnosť a vysoký stupeň absorpcie vody. Používa sa na výrobu oblečenia, obliečok a plachiet. Na výrobu metráže Jersey sa používa pletací stroj.
Všeobecne však môžeme odporučiť prať látku do 40 ° C (predovšetkým sýte farby) a sušiť na stredný stupeň. Svetlejším farbám vyhovuje voda až takmer studená, hoci by zniesli prací kúpeľ až 60 °C.
Po uschnutí stačí plachtu len poskladať, nie je nutné žehlenie.
Výber podľa gramáže
Gramáž — (váha v gramoch na m2) je daná hustotou tkania, ale aj jemnosťou a pevnosťou priadze. Informácia o gramáži bez informácie o počte nití na cm2 a bez čísla priadze môže byť zavádzajúca.
Jemné husté plátna z česaných rovnomerných priadzí majú väčšinou gramáž asi 115 g/m2 a sú oveľa príjemnejšie na dotyk ako klasické plátna, majú aj menšiu zrážanlivosť (okolo 3 %).
Klasické plátna z bežných silnejších mykaných priadzí, kde môžu byť vidieť aj rôzne nerovnomernosti priadze, majú 125-130 g/m2 a predstavujú väčšinu predávaných obliečok s obvyklou zrážanlivosťou 5%.
Výber podľa rozmerov
Ak plánujete nákup posteľnej bielizne, najprv odporúčame zmerať veľkosť vankúša a prikrývky. Namerané rozmery vankúša a prikrývky často zodpovedajú rozmerom obliečok (rozmery prikrývky môžu byť o cca 5 cm menšie ako obliečky, a to z dôvodu ľahšej výmeny). Tieto rozmery bývajú väčšinou uvádzané v centimetroch.
Najčastejšie sa môžete stretnúť s obliečkami s rozmermi 140 x 200 a 70 x 90 cm, 140 x 220 a 70 x 90 cm alebo 240 x 200 a 2x 70 x 90 cm.
Výber obliečok podľa farby
Poznáme niekoľko kritérií, podľa ktorých si môžeme obliečky vybrať, ale farba, tá sa nám musí jednoducho páčiť. Farebné obliečky sú predsa len nášmu oku príjemnejšie.
V dnešnej dobe už nie je problém vybrať si takmer akúkoľvek farbu aj motív podľa interiéru spálne.
Druhy obliečok
Kategórie obliečok sa pýšia takmer nepreberným množstvom. Poďme sa spolu na pár z nich pozrieť.
Obliečky pre deti
Nekonečná fantázia a farby sú prirodzenou súčasťou detského sveta, preto pri výbere detských obliečok bude hrať úlohu najmä vizuálna stránka. Od jemných pastelov až po kombinácie výrazných farieb.
Základom by mal byť najmä výberový prírodný materiál, 100% bavlna a ekologické farby. Budete tak mať istotu, že vaše deti budú zaspávať v kvalitných obliečkach.
3D obliečky
Ruka v ruke s rozvojom digitálnej fotografie vznikli aj priemyselné digitálne tlačiarne umožňujúce 3D tlač alebo fototlač na bavlnu. Ide pomerne o novú technológiu, vďaka ktorej vaše obliečky už nikdy nebudú vyzerať fádne, doplnia váš interiér a všimne si ich každá návšteva.
Obliečky na jednolôžko
Obliečky na jednolôžko sú vhodné pre staršie deti a dospelých, vhodné do klasickej aj manželskej postele. Bežné rozmery bývajú pri obliečkach na vankúš 70 x 90 cm a prikrývku 140 x 200 cm.
Obliečky na dvojlôžko
Či už žijete v páre, alebo máte radi v posteli dostatok priestoru, určite máte doma dvojlôžko. Je väčšie, pre dvoch akurát a jednotlivec sa aspoň môže poriadne roztiahnuť. Ale aby dve postele plnili svoj účel, teda aby sa na nich dalo pokojne spať, musia mať poriadne obliečky. Obliečky na dvojlôžko dnes zoženiete vo všetkých mysliteľných variantoch.
Zapínanie obliečok
Najlepšie si v noci oddýchnete v dobrých perinách navlečených tak, aby vám nebola ani zima, ani horúco a materiál bol príjemný pre vaše telo. Lenže treba tiež dbať na to, aby vám perina nevykukovala von a aby zapínanie išlo ako po masle.
Gombíky
Gombíkové zapínanie patrí stále medzi najpoužívanejšie. Gombíky kedysi bývali hlavne nitené, aby ich nepoškodilo žehlenie a mandľovanie. Bežné gombíky, ktoré nachádzate na dnešných obliečkach, sa už nevyberajú, ale zase ich tak ľahko nestrácate. Výhodou je, že keď sa gombík odtrhne, ide ľahko prišiť.
Zips
Ak máte veľkú rodinu a prezliekanie postelí vám zaberá viac času, než by ste si priali, je variant zipsu presne pre vás. Dnes už má tento uzáver väčšina obliečok, pretože má aj ďalšie výhody. Tým, čo sa v noci stále vrtia, zips zaručí, že aj keď so sebou hádžu ako o život, z obliečky im von nevykukne ani kúsok deky.
Hotelové vrecko
Určite ste sa s tým stretli. Žiadny gombík ani zips, len vrecko, ktoré sa prezlečie cez deku, aby sa len tak ľahko nedostalo v noci von. Už názov napovedá, že sa táto posteľná bielizeň používa hlavne v hoteloch a ubytovniach, pretože sa veľmi rýchlo prezlieka, zvláda vysoké teploty a pri mandľovaní vo veľkom nič neprekáža.
Šnúrky
So šnúrkami na obliečkach sa dnes stretnete len veľmi zriedka, napríklad v niektorých nemocniciach, v detských táboroch, v lacnejších ubytovacích zariadeniach a pod. Oproti tým s hotelovým vreckom sa na ich výrobu spotrebuje menej materiálu pri zachovaní výhod prania v hromadných práčovniach. Sú preto lacnejšie, ale menej hygienické.
Ako sa starať o obliečky
Máte vybrané alebo kúpené krásne obliečky, ale neviete, ako sa o ne správne starať? Poďme sa pozrieť na pár rád a tipov ako na to.
Ako často prať obliečky
V obliečkach a uterákoch, ktoré sa pravidelne nemenia, sa hromadí pot a baktérie, ktoré môžu nášmu zdraviu škodiť. Za noc môže človek vypotiť až 1 liter potu, ktorý sa okrem pyžama vsakuje práve do posteľnej bielizne. Obliečky a uteráky by ste mali prať aspoň raz za týždeň.
Teplota prania obliečok
Všeobecne platí, že posteľnú bielizeň perieme v teplotnom rozmedzí 40 až 60 °C. Biele alebo bavlnené obliečky možno prať až na 60 ° C, zatiaľ čo pri krepe je vhodné zvoliť teplotu nižšiu. Žmýkaním na vysoké otáčky môže dôjsť k poškodeniu vlákien a obliečky stratia pôvodný tvar.
V čom prať obliečky
Kombinácia krátkeho pracieho programu a veľkého množstva pracieho prostriedku nie je pre posteľnú bielizeň vhodná. Hrozí, že sa prací prostriedok dostatočne nerozpustí a zostane usadený v látke. Radšej voľte dlhšie pracie programy a nepoužívajte veľké množstvo pracích prostriedkov. V tomto prípade menej znamená viac.
Zvoliť môžete z nepreberného množstva špeciálnych pracích prostriedkov na pranie posteľnej bielizne, diek a vankúšov. Dbajte tiež na materiál, z ktorého sú obliečky vyrobené, pretože niektoré je potrebné prať v špeciálnom prostriedku určenom priamo na daný materiál.